Zdrowy związek, czyli jaki?
Marzy Ci się udany związek? Na wstępie musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie ułożysz sobie wszystkiego sam ze sobą, to raczej nie uda Ci się mieć ułożonego związku. Nie mniej jednak wymieńmy co charakteryzuje zdrowy związek.
1. Szczerość
To fundament. Wszystko zaczyna się komplikować gdy coś ukrywamy. Bądź więc autentyczny, mów o swoich pragnieniach lub wątpliwościach. Oczekuj tego samego od partnera.
2. Wolność
Dwoje kochających się osób, oprócz siebie powinni posiadać również swoje życie, w którym się realizują. Powinniście umieć sobie radzić oraz zarządzać swoim czasem w pojedynkę, posiadać własne zainteresowania. Pragnienie do zawłaszczania sobie całego czasu, energii i uwagi partnera może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości oraz braku umiejętności życia w samotności. A samotność jest bardzo istotna w związku, ponieważ dzięki niej tworzy się swego rodzaju równowaga, która pozwala cieszyć się sobą dłużej, intensywniej i z znacznie większą wdzięcznością.
3. Zaufanie
Zaufanie to podstawa relacji. To ono daje poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że związek jest trwały i stabilny. Zaufanie bazuje na wzajemnym zrozumieniu tego, czego partnerzy wzajemnie od siebie oczekują. Partnerzy w zdrowym związku jasno wyznaczają granice, które oddzielają zachowania dopuszczalne w ramach związku od tych, które nie są do zaakceptowania. Gdy masz pewność, że partner nie przekroczy tych granic, wzrasta poziom zaufania i bezpieczeństwa w związku. Wyznaczenie takich granic jest bardzo ważne, ponieważ bez tego możemy nie wiedzieć, czym zranimy partnera.
4. Dbanie o siebie i troska o partnera
Niestety, jeśli chcesz stworzyć coś większego niż przelotną znajomość, to musisz zdawać sobie sprawę, że przed tobą niekończąca się praca. Dbanie o siebie jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie ten czynnik decyduje o tym, czy będziecie się sobie podobać w trybie długoterminowym. Pamiętaj też o partnerze- troska o drugiego człowieka, pozbawiona typowo egoistycznych motywów i skierowana głównie na jego potrzeby przyniesie wiele korzyści. Ale pamiętaj, nic na siłę i wbrew własnej woli. Wszystko ma być z nami w zgodzie.
5. Kompromisy
Kompromisy są istotne, to one w kryzysach ratują nas przed tym, aby się wzajemnie nie pozabijać. Starajcie się patrzeć na wasz związek jak na jedna istotę. Jeśli jedna osoba chce iść w prawo, a druga w lewo to przemyślcie czy jednak pójście przed siebie wspólnie razem nie będzie najlepszym rozwiązaniem, które obojgu wyjdzie na dobre.
6. Komplementy
Główne filary długoterminowej relacji to wparcie i pomoc. Związki tworzy się po to, aby gdzieś tam mieć tę bliską osobę, na której można polegać. Trudne sytuacje najlepiej przezwycięża się razem w związku, dlatego nie uciekaj przed problemami swojego partnera – bądźcie w tym razem. Współczujcie sobie wzajemnie. Przytulajcie się. Pocieszajcie. To takie dobre i mądre, a tak często tego nie robimy. Nie zapominaj też o dawaniu komplementów. Każdy chce usłyszeć, że jest kimś ważnym. Każdy lubi usłyszeć, że jest w czymś dobrym. Każdy pragnie być docenionym. Dlatego jeśli sądzisz, że Twoja wybranka wspaniale się uśmiecha – powiedz jej o tym.
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)