
Walka z nałogiem- co robić aby wygrać?
Uzależnienia od alkoholu często są bagatelizowane. Brak odpowiedniej reakcji jest na czas jest w stanie znacząco pogorszyć jakość życia nie tylko samego uzależnionego, ale również jego otoczenia. Jak można wygrać na nałogiem?
W Polsce problemy alkoholowe dotyczą oficjalnie około 3% osób dorosłych, ale w rzeczywistości problem jest znacznie szerszy. Nadmiernie piją nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, ale też te, które piją szkodliwe i ryzykownie, a tych jest nawet około 14%.
Problemy alkoholowe nie dotyczą wyłącznie osób z niższym wykształceniem i bez pracy. Także piją osoby zajmujące wysokie stanowiska, które zarabiają bardzo dużo. W każdym z tych przypadków alkoholizm jest wyniszczający zarówno dla osoby pijącej, jak i dla jej rodziny i przyjaciół, którzy mogą stać się współuzależnieni.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnieniem określa się nabyty stan zaburzenia fizycznego i psychicznego, w którym występuje przymus wykonywania określonej czynności. Czynnikami uzależniającymi mogą być między innymi alkohol, narkotyki, tytoń, leki, ale również telewizja, gry hazardowe, masturbacja, seks, korzystanie z internetu, granie w gry.
W przypadku uzależnienia od alkoholu często stosuje się tabelę objawów, które pozwala w określeniu, czy osoba ma takie trudności i wymaga pomocy.
O uzależnieniu od alkoholu możemy mówić wtedy, gdy w ciągu ostatniego roku picia pojawiły się co najmniej 3 z 6 poniższych objawów:
• przymus albo silne pragnienie regularnego picia alkoholu
• trudności z kontrolowaniem zachowań związanych z piciem, na przykład zakończeniu picia, braku skuteczności kontrolowania picia alkoholu
• objawy zespołu abstynencyjnego, gdy picie alkoholu jest ograniczone lub przerwane, między innymi drżenie mięśni, dolegliwości gastryczne, drażliwość, lęki, zaburzenia snu, omamy wzrokowe i słuchowe, nadmierna potliwość, wysuszenie śluzówek
• zwiększona tolerancja alkoholu, a tym samym potrzeba spożywania większych dawek w celu uzyskania odpowiedniego efektu
• zaniedbywanie zainteresowań i alternatywnych źródeł przyjemności ze względu na czas przeznaczany na picie alkoholu
• uporczywe kontynuowanie picia alkoholu nawet przy wiedzy o tego szkodliwych następstwach
Warto przy tym wskazać, że osoby uzależnione najczęściej nie szukają pomocy. Nie mają świadomości, że są chore, wydaje im się, że mają swój nałóg pod kontrolą, boją się, że będą musiały rozstać się z alkoholem.
Osoby, które zdecydują się na leczenie uzależnienia od alkoholu, mogą skorzystać z różnych metod. Mają one na celu nauczenie pacjenta życia w abstynencji i poprawę jakości życia osoby uzależnionej i jej otoczenia.
Metody leczenia uzależnień:
• psychoterapia – długotrwała terapia z psychoterapeutą, może być prowadzona też w ośrodkach zamkniętych – efektywność wynosi około 30-40%
• farmakoterapia – stosuje się głównie implanty, czyli „wszywki”, które powodują nieprzyjemne objawy przy piciu alkoholu, na przykład duszność, lęk, przyspieszone bicie serca – eksperci wskazują, że mają małą skuteczność; nowocześniejszy wybór to leki zawierające akamprozat lub naltrekson
Osoby uzależnione mogą dołączyć też do klubów abstynenckich, korzystać z punktów konsultacyjnych, telefonów zaufania, które zapewniają dobre efekty poza leczeniem odwykowym.
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)