
Terapia online – czy warto…?
Internet to kopalnia wiedzy i możliwości, a umiejętność swobodnego surfowania i wyszukiwania potrzebnych informacji w gąszczu dostępnych danych jest dziś na wagę złota. Fora internetowe, czaty jak i portale oferują nam niemal wszystko, co tylko zapragniemy i to na wyciągniecie ręki, począwszy od kupna ubrania, aż po znalezienie miłości. Ma to oczywiście z resztą swoje wady, jak i zalety i zawsze należy zachować pewną dozę ostrożności.
W każdym razie niepodważalne jest stwierdzenie, że we współczesnym świecie internet jest środkiem, który to coraz częściej kształtuje relacje międzyludzkie. Skoro oferuje nam już tak wiele, to dlaczego nie miałby również zaoferować nam pomocy, potrzebnego nam tak bardzo wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych? Owszem można skorzystać dajmy na to z jakiegoś portalu czy czatu, aby zwierzyć się komuś ze swoich problemów. Niestety, nigdy do końca nie wiemy na kogo trafimy i czy przypadkiem nie sprawi, że poczujemy się jeszcze gorzej. Nieprofesjonalna pomoc ze strony psychologów-amatorów może nam tylko zaszkodzić, taka pseudo-terapia może przynieść tylko więcej szkody, aniżeli pożytku. Dlatego więc tak bardzo istotne jest to, aby taką terapią kierował i czuwał nad jej przebiegiem odpowiednio przygotowany do tego specjalista.
Terapia online właściwie prowadzona jest bardzo potrzeba i to z wielu powodów. Nie jest w stanie zastąpić terapię prowadzoną w sposób tradycyjny, jednak jest świetną alternatywą dla tych, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie korzystać z dotychczas prowadzonej formy terapii. Duża grupa ludzi nie jest bowiem w stanie przełamać typowych w trudnych sytuacjach życiowych barier, własnych obaw i lęków związanych z wejściem w bezpośrednią interakcję ze specjalistą i innymi ludźmi. Zatem terapia online może takim osobom pomóc wykrzesać z siebie odwagę, postawić ten pierwszy, jakże ważny krok w kierunku zmiany, zmiany na lepsze… Terapia online może wyzwalać chęć, energię i siłę do walki, nadzieję na lepsze jutro, odkryć w sobie potencjał, o który nawet sami siebie byśmy nie podejrzewali. Często porażka wynikająca z samodzielnie podejmowanych prób zmienienia swojego życia na lepsze wynika właśnie z nieznajomości samego siebie, swoich mocnych jak i słabych stron. Taka terapia może stanowić punkt wyjścia do określenie samego siebie, swojej tożsamości, zasobów, którymi dysponujemy. Trzeba zacząć od odpowiedzenia sobie samemu na podstawowe pytania dotyczące tego kim jesteśmy i czego od życia oczekujemy.
Zalet terapii online jest naprawdę wiele, największa jednak jest chyba fakt, że wychodzi naprzeciw osobom z małych miejscowości, osobom niepełnosprawny, którym choroba uniemożliwia dojazd do ośrodków.
Co zaś z osobami żyjącymi poza granicami naszego kraju, którzy często z powodu bariery językowej nie korzystają ze wsparcia? Tacy ludzie na co dzień zmierzają się z problemami typowymi dla emigrantów takimi jak chociażby: wyobcowanie czy po prostu dotkliwa samotność. Dla takich osób również z pomocą przychodzi terapia online.
Terapia online jest odpowiednia również dla ludzi, którzy boją się ujawnić innym własne problemy i wolą anonimowo otrzymywać wsparcie. Taka terapia może aktywizować ludzi potrzebujących pomocy, przełamać blokady i zachęcić do dalszego leczenia w realu. Serwisy oferujące pomoc pomagają zjednoczyć ludzi borykających się z podobnymi problemami. Poczucie jedności jest niezwykle istotne przy wychodzeniu z ciężkich sytuacji życiowych, zwłaszcza kiedy takim rozmowom towarzyszy doświadczony specjalista.
Nora
pewnie, że warto, w szczególności gdy nie ma możliwości skorzystania z innej formy terapii!
aga
Ciekawy pomysł. Chcę spróbować. Wolę pisać niż mówić. I nikt na mnie nie patrzy, nie ocenia. Lepszy komfort psychiczny
M.
popieram w 100%, terapia online właściwie przeprowadzona może przynieść rewelacyjne skutki, wprowadzić zmiany na lepsze w życiu człowieka
Robert
W naszym przypadku (Anonimowi Siecioholicy) to akurat taka forma terapii jest co najmniej dyskusyjna 😉
W naszym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z uzależnieniem od gier i internetu. W pierwszym przypadku terapie czy mityngi online są zalecane i praktykowane (często można je spotkać np. w amerykańskim OLGA-Anon), natomiast w przypadku, gdy osoba jest uzależniona głównie od internetu sprawa jest już trudniejsza… Nie wykluczamy takiej formy działania, jeśli absolutnie nie ma innej, ale też za bardzo do niej wtedy nie zachęcamy 🙂
Dzięki, że jesteście!