
Rodzina – co z niej czerpać, a z czego zrezygnować?
Rodzina w socjologii jest postrzegana jako grupa albo instytucja społeczna, która stanowi także podstawową grupę społeczną, na której opiera się społeczeństwo. Z bycia w rodzinie możemy czerpać bardzo dużo, ale są też takie obszary, z których możemy w niej zrezygnować. Jak zatem stworzyć szczęśliwą rodzinę?
Od wielu wieków rodzina jest w kręgu zainteresowania wielu specjalistów, między innymi z dziedziny psychologii, socjologii, pedagogiki, aby wspomnieć jedynie o paru tych dziedzinach. Wszystkie z nich próbują opisać ją oraz opisać jej charakter.
Współczesne rodziny
Podstawowe założenie badaczy dotyczy tego, że rodzina jest postrzegana jako grupa albo system, który powinien być rozpatrywany całościowo.
Rodzina rozumiana może być jednak nie tylko przez więzy krwi, ale również jako związek powstający ze wzajemnego, intymnego uczucia i współdziałania, a także wzajemnie odpowiedzialności. Wobec tego można wyróżnić także kilka typów rodzin jak małżeńska, rodzicielska czy braterska.
Oczywiście, do stworzenia rodzin nie potrzeba również jej sformalizowania. Chociaż najczęściej mamy do czynienia z małżeństwem jako podstawa do stworzenia rodziny, to jednak może mieć ona również postać nieformalnego związku.
Rodzina wymaga pracy
W związku z tym, że rodzina jest grupą, wymaga również grupowej pracy, aby trwać i rozwijać się. Badacze wskazują między innymi na to, że rodzina jest jak wspólnie uprawiane pole, na którym pracujemy razem z innymi członkami rodziny. Każdy z członków rodziny może mieć wtedy nieco inne zadanie do spełnienia i od tego, jak wywiązuje się ze swoich obowiązków, zależy trwałość całego związku. Im więzy te są trwalsze, tym rodzina również jest bardziej trwała i odporna na przeciwności losu.
Warto także wskazać, że rodziny nie powinniśmy traktować tylko dosłownie – jako grupy zajmującej się bieżącymi sprawami. To również związek, który postrzegany może być na innej płaszczyźnie, bardziej duchowej, jako grupy, która wspiera się niezależnie od okoliczności, w której można sobie wybaczać i dążyć do lepszych rzeczy.
Role, jakie otrzymujemy w rodzinie
Tematyka roli podejmowanych przez rodziców oraz przez dzieci także od dawna fascynuje badaczy. W rodzinie role nieustannie się zmieniają – dzieci stają się rodzicami, a następnie dziadkami, z kolei ich wnukowe i dzieci zaczynają przyjmować nowe role.
To właśnie w tym kontekście pojawia się pytanie dotyczące tego, jakie role przyjmować, jak z nich czerpać, a także z czego zrezygnować, aby zbudować szczęśliwą rodzinę. Zdanie sobie sprawy z tego, że takiej grupie jak rodzina podejmujemy konkretne role, będzie również bardzo pomocne na przestrzeni życia.
Dzieci, które przypominają nam o własnym dzieciństwie, po jakimś czasie zaczynają się usamodzielniać – weryfikują rzeczywistość, szukają nowych dróg na szczęście, odnajdują w końcu swoje miejsce, przyjmując rolę rodziców.
Z każdą rolą wiążą się zatem określone przywileje, ale też i ograniczenia, z których trzeba sobie zdawać sprawę. Pozostanie zbyt długo w jednej roli może rodzić frustrację i sprawić, że zbyt długo zatrzymamy się w jednym miejscu, zamiast podążać dalej, czerpiąc radość z tego, co niesie ze sobą kolejna rola w rodzinie.