
Pokonać lęk – ćwiczenia pomocne przy wprowadzaniu zmian w życiu
Często dokuczają ci różne lęki? Nie wiesz, jak poradzić sobie z nimi skutecznie? Nie musisz wcale z nimi żyć, ponieważ możesz poradzić sobie z nimi raz na zawsze. Gdy także jesteś gotowy lub gotowa do wprowadzenia w swoim życiu zmian, zachęcamy do sprawdzenia ćwiczeń, które ci w tym pomogą!
Lęki są częścią ludzkiego świata. Nie jesteśmy w stanie całkowicie od nich uciec, ale możemy sprawić, że lepiej będziemy sobie z nimi radzili, a one same będą się wtedy od nas oddalały.
-
Weź do ręki długopis i wypisz listę swoich obaw – zapisz na kartce wszystko, co przychodzi ci do głowy.
Skąd bierze się twój lęk?
Musisz przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że o tym, skąd biorą się nasze lęki, nie decyduje sytuacja, w której się znajdujemy, ale to, jak ją postrzegamy.
-
Pomyśl o tym, czy za lękami wypisanymi na liście nie stoi określony schemat, który odpowiada za ich pojawianie się? Być może wydaje ci się, że jesteś osobą gorszą od innych, masz niskie poczucie własnej wartości lub nie potrafisz odmawiać innym?
Lęk pojawia się najczęściej w określonych sytuacjach, które wyzwalają emocje. To ułamki sekundy, na które nie mamy wpływu Gdy jednak nauczymy się rozpoznawać te myśli, które wyzwalają emocje generujące lęk, wtedy będziemy mogli zmienić jego postrzeganie. Być może jest to sytuacja „mój mąż pije”, a może „boję się odezwać”?
-
Wypisz kilka ostatnich sytuacji, w których pojawić się lęk i zapisuj te, które pojawią się w ciągu najbliższych dni. Postaraj się zapamiętać myśli, które pojawiły się wraz z powstaniem uczucia lęku.
Czego się obawiamy?
Lęki pojawiają się w konkretnych sytuacjach – wtedy, gdy boimy się, że coś może się wydarzyć, na przykład utrata bliskiej osoby, a także wtedy, gdy boimy się coś zrobić, na przykład zmienić pracę, zawrzeć związek. Lęk może też wynikać z przekonania o samym sobie, na przykład jest to lęk przed odrzuceniem czy zmianą w życiu. Jest też lęk przed niepowodzeniem, który objawia się słowami „nie dam sobie rady”. Musimy więc określić, jakie są przyczyny powstawania lęku. Być może to jakieś sytuacje z dzieciństwa, na przykład częste strofowanie przez rodziców, niedocenianie.
Jeżeli znamy przyczyny powstawania lęku, możemy łatwiej sobie z nimi radzić. Wtedy najlepiej przyjąć postawę aktywną, wyjść naprzeciwko lękom. Osoba, która jest aktywna, sama wie, że rozwiązanie problemu jest w jej gestii, dlatego wtedy będzie mogła ona łatwiej osiągnąć swój cel. Podejmując postawę aktywną, jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudnościami znacznie lepiej niż wtedy, gdy będziemy pasywni, bierni.
Warto jednak wskazać, że czasami najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Zalecane są między innymi terapie indywidualne, grupowe, także dobre efekty przynoszą metody relaksacyjne oraz treningi umiejętności społecznych, w tym asertywności.
Pamiętaj, że jeżeli problemem jest alkoholizm, forum internetowe to za mało, aby otrzymać pomoc. Tutaj najlepszym wyborem będzie profesjonalny ośrodek terapii uzależnień, gdzie będzie można otrzymać wsparcie ekspertów w tej dziedzinie.
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)