
Odrzucenie, jak się po nim pozbierać?
Doświadczanie odrzucenia ze strony osoby, na której nam zależy, może być bardzo silnym ciosem. Jak można się po nim pozbierać, aby znów cieszyć się z życia?
Problemy z przeżyciem odrzucenia przez inną osobę mogą przydarzyć się każdemu z nas – gdy jesteśmy związani z jakąś osobą, wówczas jej cios w postaci powiedzenia „nie” czy nawet całkowitego zerwania kontaktów może być trudny do przyjęcia.
Nadmierna wrażliwość na odrzucenie często może powodować w życiu wiele trudności. Osoby, które obawiają się, że zostaną odrzucone przez innych, z niepokojem reagują na pierwsze, nawet najmniejsze oznaki odtrącenia, a także mogą nadmiernie na nie reagować. Takie postępowanie może być bardzo trudne w momencie, w którym nawiązuje się nowe relacje, a nawet może prowadzić do trudności w ich zawieraniu oraz utrzymywaniu.
Dlaczego boimy się odrzucenia?
Przede wszystkim trudności z odrzuceniem dotyczą osób o niższym poczuciu własnej wartości. Opierają je w dużej mierze na innych osobach i w momencie odtrącenia czują się tym bardzo dotknięte, co może prowadzić nawet do poważniejszych problemów, na przykład do samookaleczania się czy gróźb.
Wraz z obawą przed odrzuceniem często pojawiają się również inne symptomy, na przykład nadmierna zaborczość, zazdrość, chęć kontrolowania drugiej osoby. Często pojawia się wtedy tak zwana samospełniająca się przepowiednia, czyli do odrzucenia rzeczywiście dochodzi.
Warto także wskazać, że obawa przed odrzuceniem oraz histeryczna reakcja wtedy, gdy już dojdzie do odtrącenia, często ma związek z przeżyciami z dzieciństwa. Problemy tego rodzaju mają w szczególności DDA oraz DDD, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików oraz Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych.
Jak poradzić sobie w sytuacji odrzucenia?
Gdy dochodzi do odrzucenia, pojawia się najczęściej poważny problem – jak na nie spojrzeć? Czy starać się przekonać drugą osobę do powrotu? Jak zająć sobie czas? Istnieje wiele sposobów na złagodzenie pojawiającego się wtedy uczucia złości, zawiedzenia, pustki. O czym warto pamiętać?
Przede wszystkim warto pozwolić sobie na smutek – nadmierne poszukiwanie radości, rzucanie się w wir zabawy mogą dać odwrotny skutek i przeszkodzić w poradzeniu sobie z stratą. Żal i rozgoryczenie są naturalne po odtrąceniu, ale nie należy także zbyt mocno koncentrować się na swoim cierpieniu – to tylko czas przejściowy.
Bardzo pomocne może być również porozmawianie z inną osobą o swoim problemie – może być to ktoś znajomy, ale również nieznajomy, na przykład psychoterapeuta. Z jego pomocy warto skorzystać wtedy, gdy mamy poważne trudności z poradzeniem sobie z odrzuceniem przez inną osobę – dzięki jego wsparciu będzie można ograniczyć poczucie bólu po odtrąceniu, a przy tym także spróbować zmienić swoje podejście do niego.
Ważna jest także akceptacja i wiara w siebie, aby przezwyciężyć poczucie straty. Można spróbować zaangażować się w różne nowe projekty, na przykład takie jak wolontariat, nowe hobby, które potrafią zająć czas i zmienić tor myślenia na przyjemniejszy niż tylko ten, który koncentruje się na odrzuceniu.
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)