Jesteś młodym pracującym człowiekiem? Sprawdź, czy nie chorujesz na FOBO
Żyjemy w świecie, który pędzi nieubłaganie i zmusza nas do tego samego. Praca zazwyczaj zajmuje ogromną część naszego życia, biegamy od jednego miejsca do drugiego, stale zmęczeni, próbujący wyjść naprzeciw wymaganiom, które są nam stawiane. W związku z szybkim tempem życia
i wieloma innymi czynnikami, o których opowiem poniżej, coraz więcej młodych osób zmaga się
z FOBO – lękiem przed wypaleniem, który utrudnia ich codzienne funkcjonowanie.
Czym właściwie jest FOBO?
FOBO, w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza strach przed wypaleniem (Fear of Burning Out). Dotyka on coraz częściej młodych ludzi, którzy codziennie są zalewani ogromem informacji, jest na nich wywierana presja bycia lepszym, bardziej efektywnym, kreatywnym. Łączy się to
z frustracją, że dorosłe życie nie do końca idzie po naszej myśli, albo myśli rodziców.
Swoją cegiełkę do problemu dokłada oczywiście stres, spowodowany między innymi brakiem czasu, piętrzącymi się zadaniami w domu i pracy, napięciami w związku. Może on prowadzić nawet do zaburzeń psychicznych i hormonalnych.
FOBO i FOMO
Obok FOBO często występuje FOMO, czyli strach przed tym, że coś nas ominie.
Jakieś ciekawe wydarzenie, premiera dobrego filmu, przecena na ulubioną grę komputerową, etc.
FOMO, podobnie jak FOBO, może prowadzić do utrudnienia codziennego funkcjonowania i jego sporego zubożenia. Osoba dotknięta tymi zjawiskami może poświęcać bowiem mnóstwo czasu na przeglądanie internetu, sprawdzanie maili, smartfona – chce być za wszelką cenę na bieżąco, by nie ominąć czegoś ważnego.
Objawy FOBO
Głównym objawem jest nieustannie towarzyszące uczucie i strach przed wypaleniem zawodowym. Myśli osoby dotkniętej tym zjawiskiem koncentrują się głównie na tych aspektach i próbach ich zapobiegnięcia. Czasami pojawiają się one kilka razy w ciągu dnia, a czasami potrafią angażować nawet co kilka minut.
Skąd się wzięło FOBO?
W teorii zagrożona tym zjawiskiem jest każda osoba pracująca, jednak w praktyce najczęściej dotyka dobrze wykształcone osoby z pokolenia Y (urodzone między 1980 a 2000 rokiem), a więc również Millenialsów.
Warto przyjrzeć się sposobowi funkcjonowania osób w wieku 20 – 30 lat. Najczęściej kończą wymarzone studia i marzą o dobrze płatnych, prestiżowych stanowiskach. Najczęściej zderzają się jednak z brutalną rzeczywistością, ponieważ osób o wyższym wykształceniu i wysokich kwalifikacjach jest naprawdę wiele, w związku z czym zdobycie wymarzonej pracy jest naprawdę trudne. Wielu z dobrze wykształconych młodych ludzi jest zmuszona podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji, co przyczynia się do odczuwania strachu przed szybkim wypaleniem zawodowym – w końcu nie mogą robić tego, o czym marzyli od dawna i męczą na bezsensownym stanowisku, które nie wniesie zbyt wiele do ich CV.
Innym czynnikiem ryzyka sprzyjającemu występowaniu FOBO jest bycie perfekcjonistą. Osoby, które nieustannie dążą do tego, by wszystko było idealnie, odczuwają większą presję i potrzebę aprobaty w pracy, niż ich rówieśnicy, którzy podchodzą do życia z większym dystansem.
Jak zatem radzić sobie z FOBO?
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że pewna doza lęku przed wypaleniem zawodowym jest całkowicie normalna. W końcu nie od razu trafimy na stanowisko, które nas satysfakcjonuje, a nawet w tym, które wydaje się nam wymarzone, prędzej czy później znajdziemy pewne wady i niedogodności.
Aby radzić sobie z tym zjawiskiem, należy zadbać o to, w jaki sposób spędzamy czas po pracy. Dobrym pomysłem jest znalezienie odskoczni, hobby, sprawiającej radość dyscypliny sportu, tak, by móc rozładować stres nagromadzony w pracy i odciążyć umysł.
Kiedy jednak praca na dłuższą metę nie daje nam satysfakcji, najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie poszukanie innego stanowiska.