Jak się kłócić w związku? I czy w ogóle?
Podobno udany związek można rozpoznać po tym, w jaki sposób ludzie się kłócą. Podobno też pary dzielą się na te, które się kłócą i na te, które unikają sprzeczek jak ognia. Prawda jest jednak taka, że w każdym związku zdarzają się prędzej, czy później kłótnie. Wbrew pozorom mają one sporo zalet, trzeba tylko zabrać się za taką sprzeczkę z głową. Wtedy może ona paradoksalnie dużo wnieść do związku i bardzo oczyścić atmosferę.
Podobno istnieją pary, które się nie kłócą. Prawdopodobnie faktycznie takie istnieją i nie prowadzą sprzeczek w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale nagromadzone emocje muszą gdzieś znaleźć ujście. Jeśli nie ma to miejsca w kłótni, znajduje to odzwierciedlenie w choćby małych, wzajemnych złośliwościach, cichych dniach, czy mniejszej uczynności i uprzejmości wobec siebie nawzajem. Jest to typowe zjawisko biernej agresji, które często jest nieuświadomione. Ludzie często mówią, że nie bywają zezłoszczeni i nie mają do małżonka o nic żalu, ale jednak te urazy kryją się w podświadomości i prędzej, czy później wychodzą. Najczęściej właśnie pasywno – agresywnie.
Pary kłócą się z przeróżnych powodów. Często nawet niezwiązanych z tym, co bezpośrednio dzieje się w związku, ale przyjmują formę rozładowania napięć, które nagromadziły się w pracy, podczas opieki nad dziećmi, czy wizyty u teściowej.
Złość nie musi być negatywną emocją. Wszystko zależy od tego, co z nią zrobimy.
Techniki relaksacyjne
Bardzo przydają się podczas próby zapanowania nad negatywnymi emocjami, można spróbować np.:
1. Rozluźnić mięśnie
Kiedy zaczynamy się złościć, automatycznie napinamy wszystkie mięśnie, ewolucyjnie bowiem przygotowujemy się do walki. Jeśli spróbujemy rozluźnić mięśnie, mózg otrzyma informacje, że niebezpieczeństwo już za nami.
2. Oddychaj przeponą
U mężczyzn jest to naturalny sposób oddychania, natomiast kobiety zdecydowanie bardziej oddychają górną częścią klatki piersiowej. Oddychanie przeponą i spokojne liczenie oddechów bardzo uspokaja
3. Kiedy czujesz, że złość zaczyna przejmować nad Tobą kontrolę, spróbuj powiedzieć spokojnie, że jesteś obecnie zbyt rozemocjonowany/a, by kontynuować rozmowę.
Dobrym wyjściem jest także umówienie się na konkretny termin, by do niej wrócić.
Konstruktywna kłótnia
Niezależnie od tego, czy zdarzy się wybuchnąć, czy nie, zawsze warto dążyć do przestrzegania zasad konstruktywnej kłótni. Na czym one polegają?
1. Najpierw słuchać, potem mówić
2. Więcej rozumieć, mniej oceniać
3. Dzielić się uczuciami, starać się nie oceniać
4. Przebaczać
Jeśli po kłótni emocje są zbyt żywe, warto odłożyć w czasie rozwiązanie problemu. Uspokoić się, przemyśleć, co nas wyprowadziło z równowagi i wkrótce znowu spróbować wyjść naprzeciwko siebie. Bardzo dobrą zasadą wielu udanych małżeństw jest to, by zawsze starać się pogodzić przed pójściem spać. Ma to wbrew pozorom wiele sensu, ponieważ zapobiega zimnej wojnie następnego dnia. Zimna wojna ma natomiast to do siebie, że lubi się przeciągać i z cichych dni robią się ciche tygodnie, a nawet miesiące.
Warto zrozumieć, że jako para gracie w jednej drużynie i nie warto ze sobą walczyć. Wszelkie kłótnie powinny służyć temu, by się lepiej dotrzeć i poznać, a także wzmocnić związek, a nie go osłabić.
Co jeszcze można zrobić?
1. Mów o swoich uczuciach, zamiast oceniać zachowanie partnera
2. Nie wychodź poza przedmiot sporu
3. Nie porównuj swojej połówki do innych osób
4. Nie kłam
5. Nie szantażuj i nie stosuj gróźb
6. Pozwól swojej drugiej połówce mówić
7. Uważnie słuchaj
8. Postaraj się wczuć w emocje partnera/ partnerki
9. Nie używaj sformułowań „Ty zawsze”, „Ty nigdy”