Jak rozpoznać wampira energetycznego?
Wampir energetyczny – choć może się wydawać, że jest to pojęcie z zakresu ezoteryki, jest to jak najbardziej istniejące i potwierdzone naukowo psychologiczne zjawisko. Nazwa nie jest zresztą przypadkowa – wampir energetyczny, jak na wampira przystało, koncentruje na sobie całą uwagę i odbiera ludziom go otaczającym dobry nastrój. W jaki sposób? Jak się przed tym bronić i przede wszystkim – jak go rozpoznać?
Kim jest wampir energetyczny?
Zastanów się, czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć zmęczonym, wręcz pozbawionym sił po spotkaniu z jakąś osobą? (niezależnie od pokrewieństwa). Może to oznaczać, że padłeś ofiarą wampira energetycznego. Po spotkaniu pozostawia on bowiem w osobie poczucie wyczerpania, pustki, pesymizmu, poczucia winy, a nawet wściekłości. Jego działanie może również oddziaływać na ciało i wywoływać migreny, ogólne osłabienie, zawroty głowy, napięcie mięśniowe, bóle brzucha, czy senność.
Każdorazowe spotkanie z taką osobą jest naprawdę wyczerpujące, a przecież może się zdarzyć, że wampirem jest najbliższa osoba, np. matka, babcia, czy współmałżonek.
Działanie wampira nie opiera się oczywiście na żadnej magii. Jest to osoba, która jest bardzo wymagająca w relacji z drugim człowiekiem. Nieustannie oczekuje pocieszania, motywacji, komplementów, pomocy. Poprawia jej to samopoczucie, niestety sprawia jednak, że osoba pomagająca jest całkowicie wyczerpana.
Wampiry energetyczne mogą działać świadomie – wtedy szczególnie trudno jest z nimi przebywać, ponieważ stosują świadomą manipulację do osiągnięcia swoich celów. Chcą być w centrum uwagi, często plotkują, wyśmiewają innych za ich plecami, nie znoszą bycia pominiętymi. Istnieją też osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że wysysają z innych energię. Uważają się za ofiary, pokrzywdzonych działaniami innych. Taka osoba często uważa, że świat sprzysiągł się przeciwko niej : wszyscy ją obgadują, nikt jej nie lubi i za nic nie może zrozumieć dlaczego.
Poza tym, że wampiry mogą być świadome lub nieświadome swoich działań, można też rozróżnić stosowane przez nich praktyki.
Jak zatem rozpoznać wampira?
Można go rozpoznać przede wszystkim po tym, jak czujesz się po spotkaniu, ale również sposobie, w jaki taka osoba próbuje wywołać w Tobie gorsze samopoczucie.
Psycholog kliniczny dr Albert J. Bernstein podzielił takie osoby na 5 typów:
1. Aktor
Ten typ zrobi wszystko, by zdobyć akceptację i podziw. Niezwykle zależy im na przedstawianiu siebie w dobrym świetle. Ukrywają więc przed światem swoje prawdziwe emocje – gniew, frustrację, smutek. Za to z niezwykłą łatwością przypisują innym swoje wady, często okazują wobec innych pogardę.
2. Narcyz
Ten typ zwykle nie jest świadomy swojej toksyczności. Zwykle ignorują innych w podejmowaniu decyzji, dziwiąc się później, że dana osoba może być tym urażona. Aktywują się, gdy czegoś potrzebują. Często obwiniają cały świat za swoje porażki.
3. Obsesyjno – kompulsywny
Perfekcjoniści. Zawsze „czepiają” się najmniejszych drobnostek, pomijając większe elementy całości. Akceptują i lubią tylko osoby, które są podobne do nich. Uwielbiają kontrolę. Często ten typ ujawnia się pod postacią nadmiernie kontrolującego rodzica, czy szefa dopuszczającego się mobbingu.
4. Paranoidalny
Bardzo pewny swoich wierzeń, pewny również, że wszyscy wokół niego się mylą, a on jest jedynym oświeconym. Wszędzie doszukuje się oszustwa i spisku, nie da się im wytłumaczyć, że ich zachowania są absurdalne.
5. Aspołeczny hedonista
Charakteryzuje go brak poważania dla norm społecznych. Lubi spotkania towarzyskie i imprezy, lubi też łamać zasady i prawo. Często sięga po używki, robi problemy, lubi przygody na jedną noc. Wszystkich wokół zamęcza natomiast relacjami z jego życia. Nie znosi słuchania, uwielbia monolog. Swój oczywiście.