Jak odróżnić depresję od smutku?
Depresja potrafi być podstępna i rozwijać się niespostrzeżenie. Często w nieskończoność usprawiedliwiamy ją załamaniem pogody, przemęczeniem po długim tygodniu w pracy, czy problemami w małżeństwie, podczas gdy ona stale się rozwija, kawałek po kawałku zabierając radość z życia. Skąd jednak mieć pewność, że to depresja, a nie chwilowy smutek?
W dzisiejszym artykule więcej o tej podstępnej chorobie.
Depresja – plaga XXI wieku
Depresja jest nazywana chorobą XXI wieku. Nie bez powodu.
Według danych WHO boryka się z nią aż 350 milionów ludzi, z czego 1,5 miliona w samej Polsce. Najczęściej jest diagnozowana pomiędzy 20, a 40 rokiem życia. Płeć jest również nie bez znaczenia – okazuje się, że kobiety cierpią na depresję dwukrotnie częściej, niż mężczyźni!
Szacuje się, że już za 10 lat to właśnie ona będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Depresja czy smutek?
Najważniejszym czynnikiem odróżniającym depresję od smutku, czy chandry, jest czas trwania. Aby móc stwierdzić depresję, objawy muszą się utrzymywać przez conajmniej 2 tygodnie. Jeśli utrzymują się krócej, mamy do czynienia z chandrą.
Chandra i obniżony nastrój różnią się też od depresji tym, że można wskazać przyczynę smutku, nie występują dodatkowe objawy fizyczne, takie jak:
– brak apetytu,
– bezsenność,
– apatia,
– dolegliwości bólowe,
– brak zmienności nastrojów, – brak krytycznego myślenia.
Rodzaje depresji
Wyróżniamy dwa rodzaje depresji:
1. Endogenną – ma związek z zaburzeniami biologicznymi, może być związana z zaburzeniami produkcji serotoniny, czy noradrenaliny, czyli ważnych neuroprzekaźników. Depresja endogenna objawia się nieumiejętnością cieszenia się, nieodczuwaniem radości i szczęścia. Ten rodzaj depresji daje również wiele objawów somatycznych, takich jak:
– bóle głowy,
– nudności,
– zaparcia,
– problemy z koncentracją,
– bezsenność,
– problemy z pamięcią,
– lęk,
– obniżone libido,
– dobowe wahania nastroju – najgorsze samopoczucie występuje rano.
Najlepsze efekty lecznicze uzyskuje się podczas połączenia psychoterapii i leków przeciwdepresyjnych. Szybkie podjęcie leczenia jest bardzo ważne, ponieważ jest to choroba szybko postępująca, według statystyk aż 15 procent osób cierpiących na ten rodzaj depresji podejmuje próby samobójcze. Nieleczona depresja endogenna przechodzi w formę przewlekłą – dystymię, która jest zaburzeniem o podłożu nerwicowym.
2. Reaktywną – jak sama nazwa wskazuje, pojawia się ona jako swego rodzaju reakcja na trudne wydarzenia życiowe, takie jak:
-zwolnienie z pracy,
-rozwód,
-śmierć lub utrata bliskiej osoby, -rozwód,
-gwałt, molestowanie seksualne, -problemy finansowe.
Jakie objawy są charakterystyczne dla tego rodzaju depresji?
– osłabienie,
– brak motywacji do wykonywania codziennych czynności, – odczuwanie poczucia winy,
– mogą się zdarzyć myśli samobójcze,
– przybieranie na wadze,
– ciągłe przeżywanie traumatycznego wydarzenia.
Leczenie depresji reaktywnej jest tak naprawdę uzależnione od tego, z czego się ona wzięła. Jeśli jej powodem jest utrata pracy, czy płynności finansowej, wszystko powinno wrócić do normy z rozwiązaniem tych problemów. Jeśli jednak przyczyna leży w bardziej złożonych zjawiskach, które trwają miesiącami, czy latami, takie jak utrata bliskiej osoby, czy gwałt, niezbędna jest psychoterapia.
Leki wprowadza się tylko w razie konieczności, najważniejsze jest bowiem solidne przepracowanie problemu z psychoterapeutą. Ważnym kryterium odróżniającym powyższe dwa rodzaje depresji jest to, że osoby cierpiące na depresję reaktywną są w stanie odczuwać radość, kiedy przytrafi im się coś pozytywnego – nie można tego powiedzieć o osobach z depresją endogenną – zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników sprawiają, że są one niereaktywne.
Jeśli odczuwasz któreś z wymienionych objawów, a Twój nastrój jest obniżony od conajmniej dwóch tygodni, możesz wykonać w internecie test Becka, np. na tej stronie: https:// www.forumprzeciwdepresji.pl/test-becka/. Jest to jeden z oficjalnych testów diagnozujących depresję. Z wynikami możesz udać się do psychologa lub psychoterapeuty, z którym ustalicie dalsze działania. Pamiętaj, że im szybciej zasięgniesz pomocy, tym lepiej.