Jak działają na organizm narkotyki i jak rozpoznać, czy nastolatek jest pod ich wpływem?
Młodzi ludzie często próbują narkotyków z ciekawości i pod naciskiem grupy rówieśniczej.
Często jednak nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje zdrowotne może to nieść za sobą. A czasami nawet jeśli zdają sobie sprawę, i tak próbują, by nie zostać odrzuceni, czy wyśmiani.
W dzisiejszym artykule więcej o tym, jak działają popularne narkotyki, takie jak: marihuana, amfetamina, morfina, kokaina, ecstasy, czy halucynogenne grzyby. Czy można jakoś rozpoznać, czy nastolatek je zażywa i jaki to rodzaj?
Okoliczności zażywania przez młodzież narkotyków są różne. Często próbuje się na imprezach, pod wpływem grupy, nie rzadko też eksperymentuje się na wakacjach, szczególnie tych bez dorosłych
i wśród nowych znajomych. Dla poprawienia nastroju sięga się wtedy po przeróżne środki odurzające. Zazwyczaj po marihuanę i kokainę.
Często też zdarza się, że nastolatkowie biorą narkotyki, by poprawić swoje wyniki w nauce, czy na studiach. Szkoła okazuje się być bardzo wymagająca, rodzice są ambitni, a młody człowiek chce sprostać wymaganiom wszystkich wokół – wtedy z pomocą przychodzi amfetamina, która daje „kopa”, pobudza, człowiek nie czuje potrzeby snu, a jego mózg szybciej zapamiętuje informacje. Można sobie jednak wyobrazić, jak bardzo szkodliwe jest to dla organizmu, który po kilku godzinach takiego haju musi się zregenerować. W końcu pracowanie na takich obrotach jest niemożliwe.
Problem narkotyków wbrew pozorom nie dotyka głównie dzieci z patologicznych rodzin, ale w podobnych stopniu nastolatków z tzw. Dobrych domów. Tak naprawdę nie ma reguły na to, czy dziecko spróbuje. Najważniejsze co można zrobić, to dużo rozmawiać z młodym człowiekiem, od małego, uświadamiać i tłumaczyć, dlaczego narkotyki są złe. Spokojnie i cierpliwie.
Zmniejszy to zdecydowanie prawdopodobieństwo uwikłania się w narkotykowe historie.
Jak rozpoznać działanie narkotyków?
Możemy podzielić narkotyki na 3 grupy: rozluźniające, pobudzające i halucynogenne. 1. Narkotyki rozluźniające
– Marihuana
Są to charakterystyczne brązowozielone, suszone liście. Pali się je jak papierosy, w postaci tzw. skrętów.
Jak działa?
Wywołuje euforię, odprężenie, napady głodu, śmiechu i radości, przekrwione oczy. U jednych osób wywołuje gadatliwość, u innych milczenie
– Heroina
Jest to białawy proszek, z którego tworzy się roztwór do wstrzykiwania. Istnieją odmiany heroiny, takie jak: brown sugar (beżowa substancja, którą się najczęściej wdycha), czy kompot (płyn do wstrzykiwania, o słodkim zapachu. Jest robiony z maku). Heroina jest jednym z najbardziej uzależniających narkotyków.
Jak działa?
Odpręża. Źrenice się zwężają i nie reagują na światło. Oczy stają się szkliste, osoba traci apetyt, może mieć nudności i wymioty, być senna. Jest to bardzo ciężki i niebezpieczny narkotyk – nawet jednorazowe użycie może prowadzić do uszkodzeń wątroby, żółtaczki, śpiączki, czy nawet śmierci z przedawkowania. Heroiniści często również zakażają się wirusem HIV, ponieważ często dzielą się strzykawkami.
– Leki uspokajające i nasenne
Przyjmuje się je również w postaci dożylnej, lub tabletki.
W małych dawkach działają odprężająco, zaś w dużych powodują senność i stan podobny do upojenia alkoholowego.
2. Narkotyki pobudzające – Amfetamina
Z wyglądu podobna do heroiny, jest białawym proszkiem. Występuje też w postaci tabletek.
Jak działa?
Pobudzająco, poprawia nastrój, zwiększa chęć do pracy i nauki, przyspiesza bicie serca i oddech, może wywoływać stany lękowe, a pod koniec działania substancji senność i osłabienie.
– Kokaina
Jest charakterystycznym białym proszkiem, wciąga się ją nosem, wstrzykuje, pali, lub wciera w śluzówkę.
Jak działa?
Jej zażycie skutkuje rozszerzeniem źrenic, nadpobudliwością, zwiększeniem tolerancji na ból i brakiem krytycyzmu.
3. Narkotyki halucynogenne
– Ecstasy
Są to białe, lub kolorowe pastylki, kapsułki, lub proszek.
Jak działa?
Wyostrza widzenie kolorów, słyszenie dźwięków, człowiek staje się nadpobudliwy, traci apetyt, ogarnia go uczucie niezwyciężenia. Nawet jednorazowe użycie może prowadzić do niewydolności nerek i wątroby, śmierci i nieodwracalnych zmian w mózgu.
– LSD
Występuje w postaci tabletek, bibułek z nadrukami, czy kamyczków do zapalniczek.
Jak działa?
Wywołuje halucynacje, popada się w skrajne emocje, człowiek zaczyna mieć omamy wzrokowe, można też zauważyć rozszerzone źrenice.
– Rozpuszczalniki i kleje
Przyjmuje się je w formie wdychania oparów
Jak działają?
Powodują kaszel, kichanie, stany lękowe, agresję. Ich wdychanie przyczynia się do uszkodzenia mózgu i płuc, śpiączki, niewydolności serca, a nawet śmierci.