Dzień dobry!
Dla kogo poranne wychodzenie z domu do pracy jest trudnym doświadczeniem powiązanym niechęcią czy silną dawką przygnębienia?
Znajomy temat? 🙂
Czasami na samą myśl o kolejnym dniu w mierzeniu się z problemami i przeszkodami, spotkaniu z pewnymi trudnymi osobami lub wykonywaniu po raz kolejny monotonnych obowiązków pojawia się u nas chęć powrotu do domowych pieleszy.
Czy można coś z tym zrobić? Pewnie, że tak!
1. Wstawaj wcześniej niż do tej pory
Budź się łagodnie. Rozpoczęcie dnia pół godziny wcześniej, niż jesteś do tego zmuszony, przynosi same korzyści. Już sam fakt, że nie musisz się śpieszyć, sprawia, że dzień będzie bardziej harmonijny. Obudź się wcześniej, żeby spokojnie cieszyć się początkiem nowego dnia! Zwróć też uwagę na to z jakim dźwiękiem zaczynasz dzień, może warto poszukać budzika z muzyką Bacha lub Beethovena? One najbardziej kojąco wpływają na nasz mózg.
2. Medytuj
Znajdź miejsce w domu, które jest ciche, takie miejsce w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Nie może to być jednak łóżko! 🙂 Twojemu ciału łóżko kojarzy się ze snem. Pobądź ze sobą przez kilka minut w ciszy, zwróć uwagę na swój oddech. Staraj się aby był on głęboki i spokojny, wyciszaj się w tej medytacji. Nie myśl o niczym innym, bądź jedynie ze swoim oddechem.
3. Harmonogram
Harmonogram pozwoli ci na eliminację zamieszania i niepotrzebnych nerwów. Staraj się uniknąć sytuacji w której będziesz miotać się przed szafą, zastanawiając, co dziś założyć. Może warto ciuchy przygotowywać sobie już dzień wcześniej? Staraj się ustalić sobie wcześniej jak i w jakiej kolejności masz działać. Jak najwięcej spraw planuj na pierwszą część dnia, wówczas drugą będziesz mogła poświecić na ewentualne przyjemności.
4.Śniadanie
Pamiętaj, że to najważniejszy posiłek dnia! Może wypracuj sobie zwyczaj aby to był zawsze zielony szejk z surowych warzyw? Na drugie śniadanie owsianka z owocami może być świetnym pomysłem! Nie zapominaj, że warzywa są kluczowe. Zadbaj też o dobre nawodnienie organizmu, pij ciepłą przegotowaną wodę w ciągu dnia.
5. Ruch na świeżym powietrzu
Dotlenienie jest kluczowe. Nie zapominaj o tym, poza tym ruch to też endorfinki, zadbaj o ich prawidłowy poziom! Możesz jeździć na rowerze, biegać, może iść na rolki? Jeśli nie masz ochoty na tak intensywny trening to staraj się chociaż spacerować.
6. Przytulaj się do najbliższych.
Oksytocyna też jest kluczowa! Wyrażaj swoje uczucia od samego rana, a wciągu dnia wróci do ciebie pozytywna energia. Staraj się przytulać do najbliższych kiedy tylko to możliwe, zobaczysz jak pięknie naładuje to ci akumulatorki na cały dzień.
7. Bądź wdzięczny
Noś ze sobą kamyczek, kasztana, lub cokolwiek innego co będzie ci przypominało o wdzięczności. Może warto ten przedmiot postawić przy szczoteczce do zębów aby codziennie rano i wieczorem zwrócić uwagę na przynajmniej jedną rzecz za którą jesteś dzisiaj wdzięczna? To nie muszą być wielkie rzeczy, możesz wymieniać to, że jesteś wdzięczna za to, że nie było korków do pracy lub że deszcz nie padał.
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)