
Dobry psycholog, pomoc psychologiczna, psychoterapeuta…
Pacjenci, którzy uczestniczą w terapii, opisując jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry psycholog, z reguły podkreślają znaczenie relacji z terapeutą. To, jakim ogólnie jest człowiekiem i jakie daje nam wsparcie, niż to jakie stosuje techniki i interpretacje. Bardzo ważne jest czy terapeuta posiada cechy pozwalające na stworzenie więzi terapeutycznej, czy dodaje nam energii i odwagi do wprowadzania zmian w życiu. Pomoc psychologiczna, psychoterapeuta czy psycholog staje się pewnego rodzaju wzorem, inspiracją, w szczególności gdy widzimy, że mamy do czynienia z osobą pewną siebie, pełną energii, dobrze radzącą sobie w życiu.
Psycholog gabinet, zawód, poradnia psychologiczna NFZ czy raczej tożsamość i rozwój…
Psychoterapia nie jest jedynie zawodem, a bycie terapeutą nie ogranicza się jedynie do gabinetu i pracy z pacjentem. Bycie dobrym psychologiem wiąże się z potrzebą rozwoju i chęcią pobudzania do rozwoju innych, z ciekawością drugiego człowieka, z chęcią niesienia ulgi pacjentom.
Jak więc stać się dobrym psychoterapeutą? Uczenie się zawodu psychoterapeuty to nauka bycia w pełni sobą, nauka budowania autentycznych relacji nie tylko z pacjentami, ale także pracownikami, rodziną, przyjaciółmi. To bycie uważnym, niekierowanie się własnymi uprzedzeniami. To także szacunek do drugiej osoby, dawanie przestrzeni na własne decyzje pacjenta, ale tak naprawdę to akceptacja jest pierwszym krokiem w procesie przemian.
Psycholog w gabinecie psychologicznym powinien być w kontakcie z pacjentem autentyczny, empatyczny, uważny, elastyczny, cierpliwy, powinien współodczuwać emocje pacjenta tak aby cierpienie pacjenta na chwilę stało się wspólnym cierpieniem. Psychoterapeuta nie może przybierać żadnej maski, musi być zawsze takim, jaki po prostu jest. Nie powinien udawać kogoś kim w rzeczywistości nie jest. Do tego wszystkiego potrzebna jest wysoka samoświadomość – spójność terapeuty ze swoimi myślami, postawami i emocjami a także z akceptacją wszystkich impulsów (również tych negatywnych).
Zawód psychoterapeuty jest takim zawodem, do którego dojrzewa się z wiekiem. To kolejne zdobyte doświadczenia, następne i zawsze niepowtarzalne historie pacjentów zgłaszających się na terapię. Psychoterapeuta stale powinien podnosić swoje kwalifikacje i aktualizować posiadaną wiedzę.
Psychoterapeuta powinien ciągle badać swoją motywację do pracy na przykład zadając sobie regularnie pytanie: „Dlaczego chcę pomagać innym?”. Nie wystarczy poradnia psychologiczna NFZ i pełen etat – w tym zawodzie konieczna jest czujność, koncentracja.
Praca terapeuty jest bardzo wyczerpująca stąd nacisk aby osoba pracująca w tym zawodzie dbała także o swoją higienę psychiczną. Nie ma większego znaczenia fakt, w jakiej koncepcji pracuje terapeuta, natomiast bardzo ważne jest to aby terapeuta był człowiekiem i widział drugiego człowieka…
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)