Czym różni się wizyta u psychologa od wizyty u psychoterapeuty?
Psycholog i psychoterapeuta – brzmi podobnie, choć zakres ich kompetencji i obowiązków dość znacząco się różni. Nie każdy psycholog musi być psychoterapeutą i nie każdy psychoterapeuta musi być psychologiem. Na czym zatem polega różnica?
Mimo coraz większej popularności psychologów i psychoterapeutów, wizyta u nich nadal stanowi w polskim społeczeństwie swego rodzaju tabu. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ problemy i zaburzenia psychiczne są zupełnie normalną częścią życia człowieka i nie sprawiają, że jest w czymkolwiek gorszy. Nadal jednak pokutuje gdzieniegdzie mit, że jeśli człowiek chodzi do psychologa, to pewnie coś jest z nim nie tak. Jest to tak absurdalne, jakby stwierdzić, że z człowiekiem jest coś nie tak, bo ma trądzik i chodzi do dermatologa. Normalna sprawa.
Jednak nawet jeśli przełamie się społeczne tabu i zdecyduje poszukać pomocy, nie wiadomo, czego się za drzwiami gabinetu spodziewać, ani kogo wybrać – psychologa? Psychoterapeutę?
Kim jest psycholog?
Psychologiem może się tytułować osoba, które ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii. Taka osoba jest odpowiednio wykształcona do tego, by udzielać pomocy psychologicznej i posiada rozległą wiedzę z tego zakresu. Przed wybraniem się do psychologa zawsze sprawdzajmy, jaką szkołę ( i czy w ogóle ) ukończył. Czasami psychologami tytułują się osoby, które skończyły roczną podyplomową szkołę z zakresu coachingu, czy odbyły kilkutygodniowe szkolenie. Niestety w Polsce zawód psychologa nie jest jeszcze prawnie regulowany, przez co takie niewykształcone osoby mogą działać na rynku i wyrządzić szkody osobom, które korzystają z ich pomocy. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, tak jak np. lekarza. Dlatego nie trzeba się obawiać szczerej rozmowy – może ona przynieść tylko korzyści.
Psycholog jest uprawniony do:
– diagnozowania psychologicznego (przeprowadzania m.in. testów),
– opiniowania,
– orzekania,
– psychoterapii (po ukończeniu szkoły psychoterapii), – udzielania pomocy psychologicznej.
Psycholog, tak jak i psychoterapeuta nie mogą wystawiać recept, ponieważ nie ukończyli medycyny. Recepty wystawia psychiatra.
Nad jakimi problemami zwykle pracuje psycholog?
– problem przewlekłego stresu, smutku, poczucia lęku, stanu napięcia, – sytuacje kryzysowe, żałoba, rozwód, stres pourazowy,
– zaburzenia żywienia,
– nerwice,
– problemy z relacjami interpersonalnymi,
– brak umiejętności radzenia sobie ze złością, – bezsenność, koszmary,
– i wiele, wiele innych.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeutą może tytułować się osoba, która ukończyła studia magisterskie (najczęściej psychologię, choć może to być inny kierunek), oraz ukończyła 4 letnią szkołę psychoterapii w danym nurcie terapeutycznym (np. poznawczo – behawioralnym, psychodynamicznym, gestalt, systemowym, czy psychoanalitycznym).
Psychoterapeuta ma więc o wiele większe praktyczne przygotowanie, niż absolwent psychologii. Podczas nauki w 4 letniej szkole psychoterapii przyjmuje już pacjentów, uczęszcza na cotygodniowe superwizje ( spotkania z mentorem, podczas których dokładnie opracowują przypadki pacjentów, omawiają błędy, etc. – jest to też forma terapii dla samego przyszłego terapeuty).
Tak jak podczas wizyty u psychologa, należy zwrócić uwagę na to, jaką szkołę terapeutyczną osoba ukończyła. Certyfikat powinien być uznany przez NFZ. W innym wypadku możemy trafić na „specjalistę”, który ukończył „szkołę terapii i ezoteryki” – a naprawdę często zdarzają się takie przypadki.
Podczas terapii zazwyczaj pracuje się nad konkretnym problemem, z którym osoba się zmaga, np. z nałogami, depresją, zaburzeniami odżywiania, nerwicą, traumą po rozwodzie, problemami z dzieciństwa, DDA, etc.
Podczas pracy z terapeutą podpisuje się kontrakt, którego obie strony zobowiązują się trzymać. Znajdują się w nim indywidualne uzgodnienia pomiędzy pacjentem, a terapeutą, dotyczące przebiegu, czasu i regularności spotkań, przewidywanego czasu terapii, zasad odwoływania wizyt, etc. Terapeutę również obowiązuje tajemnica zawodowa.
Czasami po pierwszej wizycie u psychologa, czy terapeuty czujemy się zagubieni, albo mamy poczucie, że nie wszystko zostało powiedziane. Jest to zupełnie normalne. Trzeba na spokojnie zastanowić się, czy osoba którą wybraliśmy odpowiada nam nie tylko jako terapeuta i psycholog, ale też jako człowiek. Metody pracy specjalistów trochę się od siebie różnią i jest to normalne. Czasami trzeba przejść się do kilku różnych osób, by trafić na idealną.