
Borderline najpopularniejszą chorobą psychiczną obecnych czasów?
Wiedza o borderline w społeczeństwie nadal jest niewielka – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy do czynienia z zaburzeniami tego właśnie rodzaju. Czym dokładnie jest borderline i czy rzeczywiście może być to najbardziej popularna choroba psychiczna naszych czasów?
Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline, w skrócie BPD, to pograniczne zaburzenie osobowości, które wyróżnia się przede wszystkim nadmiernymi wahaniami nastroju. Zgodnie ze statystykami zapadalność na osobowość borderline wynosi około 1-2%, niemniej jednak podobne objawy są widoczne u znacznie większej liczby osób.
Borderline – czyli kto?
„Dlaczego z niczym nie mogę sobie poradzić?”, „Jesteś idiotą, jak można się tak zachowywać?”, „Jesteś najlepszy na świecie”, a zaraz potem „Nienawidzę cię”, „Zawsze, gdy kogoś potrzebuję”, jestem samotna”, „Nikt mnie już nie pokocha” – to tylko niektóre przykłady wypowiedzi osób mających osobowość borderline.
Oczywiście, gdy mówimy tak od czasu do czasu, nie oznacza, że od razu mamy to zaburzenie. Jeśli jednak pojawiają się one przez cały czas jako wynik zmienności nastroju, warto wziąć pod uwagę fakt, że mogą one wynikać nie tylko z cech charakteru.
Główne objawy osobowości borderline to:
• nadmierna chwiejność emocjonalna
• impulsywne działanie, gwałtowne reakcje
• skłonność do wchodzenia w toksyczne, wyniszczające związki
• silnie odczuwana złość, napady gniewu
• nadmierny lęk przed odrzuceniem i gorączkowe działania mające na celu zmniejszenie ryzyka odrzucenia
• działania autoagresywne, na przykład kaleczenie siebie
• stałe uczucie pustki w życiu
• problemy z samooceną oraz tożsamością
Samodzielna diagnoza borderline nie jest jednak polecana – z pewnością każdy z nas od czasu do czasu odczuwa powyższe emocje. Dopiero ich natężenie, konfiguracja oraz to, jak wpływają one na nasze życie oraz na życie innych osób decydują o tym, czy mamy do czynienia z zaburzeniem osobowości typu borderline.
Wobec tego przy zaobserwowaniu powyższych objawów warto pomyśleć o skontaktowaniu się z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, a następnie na tej podstawie wskazać, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zaburzeniem borderline lub też z innymi problemami, które również mogą wymagać fachowej pomocy.
Jak leczy się zaburzenie osobowości borderline?
Leczenie tego zaburzenia psychicznego nie jest łatwe – wymaga stałej współpracy pomiędzy psychologiem lub terapeutą oraz osobą chorą. Ze względu na swoją impulsywność osoby z borderline także mają większą skłonność do przerywania terapii w jej trakcie.
W leczeniu osobowości chwiejnej emocjonalnej typu borderline przede wszystkim wykorzystuje się psychoterapię – wykorzystuje się trzy główne podejścia psychoterapeutyczne, a mianowicie terapię dialektyczno-behawioralną, terapię skoncentrowaną na przeniesieniu albo terapię skoncentrowaną na schemacie.
Oprócz tego w leczeniu może być wykorzystana farmakoterapia, w tym leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i stabilizujące nastrój.
Hospitalizacja w przypadku osobowości typu borderline jest prowadzona u około 20% chorych.
Autor: Robert Butryn (psychoterapeuta)